Lufta e Dyte Boterore

Luftuar midis 1939 dhe 1945, Lufta e Dytë Botërore ishte një konflikt global luftarak midis aleatëve (Britania e Madhe, Bashkimi Sovjetik dhe Shtetet e Bashkuara) dhe fuqive të Boshtit (Gjermania, Japonia dhe Italia). Asnjë luftë nuk ka pasur një shtrirje më të madhe gjeografike apo pasoja kaq të thella politike, sociale, kulturore, shkencore dhe ekonomike.

Lufta e Dyte Boterore

Kriza ekonomike, varfëria dhe gjobat që solli kjo, çuan në ngritjen e fashizmit. Nacionalizmi gjerman u përhap dhe Hitleri po fitonte popullaritet në Gjermani si udhëheqës i Partisë Nacional Socialiste.

Origjina e Luftës së Dytë Botërore

Kështu, mesazhi i Hitlerit goditi një akord në një shoqëri gjermane që kishte pësuar privime të rënda pas Luftës së Parë Botërore. Hitleri mbrojti mosnjohjen e Traktatit të Versajës, ndërsa shpalli se Gjermania duhej të zgjerohej territorialisht, kështu që kishte nevojë për një hapësirë ​​jetese.

Mjedisi i trazuar në Gjermani çoi në ngritjen e Hitlerit në pushtet në vitin 1933. Më pas, Hitleri i dha vetes kompetenca të jashtëzakonshme, duke shpërbërë të gjitha partitë dhe sindikatat, me përjashtim të nacionalsocialistëve, dhe duke nisur një politikë antisemite.

Në nivel ndërkombëtar, Hitleri theu traktatet, duke riarmatosur Gjermaninë dhe duke refuzuar të përballonte koston e dëmshpërblimeve të Luftës së Parë Botërore. Që në vitin 1936 ai rimilitarizoi rajonin e Rheinland-it, por ambiciet territoriale të Hitlerit ishin ende larg përmbushjes.

Në vitin 1938, ushtria gjermane hyri në territorin austriak dhe aneksoi vendin. Ndërsa është e vërtetë që edhe Austria edhe Gjermania donin të ishin të bashkuar. Zgjerimi i Rajhut vazhdoi kur Gjermania aneksoi rajonin sudeten çek, të banuar nga një popullsi e madhe gjermane.

Ndërkohë, përgjigja e demokracive perëndimore si Franca dhe Britania e Madhe ishte e vakët, pasi ato po bënin bast për një politikë qetësimi. Kjo do të kishte pasoja të rënda për Çekosllovakinë, e cila ra në duart e gjermanëve në mars 1939. Megjithatë, lëvizja e radhës e Hitlerit (pushtimi i Polonisë) do të çonte përfundimisht në shpërthimin e Luftës së Dytë Botërore.

Në të njëjtën kohë, në vitet 1920 nacionalizmi ishte në rritje në Japoni. Vlen të përmendet një dokument i njohur si Plani Tanaka, i cili mbronte ekspansionizmin japonez. Ashtu si Gjermania naziste, Japonia kërkonte hapësirën e saj të jetesës.

Kështu, hapi i parë në zgjerimin e Perandorisë së Japonisë ishte pushtimi i Mançurisë në vitin 1932. Mançuria do të pasohej nga pushtimi i Kinës në 1937. Me zgjerimin e Japonisë, rivaliteti me Shtetet e Bashkuara, fuqia e madhe rivale, rritej. Në paqësor.

Me militarizmin japonez në rritje, gjenerali Hideki Tojo mori pushtetin në vitin 1941. Tensionet me Shtetet e Bashkuara po forcoheshin dhe sulmi japonez ndaj amerikanëve në Pearl Harbor ishte duke u bërë.

Blitzkrieg

Më 1 shtator 1939, shpërtheu Lufta e Dytë Botërore me pushtimin gjerman të Polonisë. Këtë herë, demokracitë perëndimore nuk zgjodhën zbutjen. Pavarësisht hyrjes së Francës dhe Britanisë së Madhe në konflikt, Polonia së shpejti do të binte në duart e Rajhut të Tretë.

Fillimi i luftës u shënua nga një sërë fitoresh spektakolare gjermane. Taktikat e reja gjermane, të njohura si blitzkrieg ose lufta e rrufesë, përbëheshin nga sulme vyshkurre të kombinuara me këmbësorinë, artilerinë, tanket dhe avionët. Kjo mënyrë lufte i hutoi aleatët.

Pushtimi i Polonisë u pasua nga rënia e Danimarkës dhe Norvegjisë. Menjëherë pas kësaj, lufta u zhvendos në Belgjikë, Holandë, Luksemburg dhe Francë. Linja Maginot, e cila ishte një seri fortifikimesh të ngritura nga francezët, u bë e padobishme kur gjermanët befasuan ushtrinë franceze duke sulmuar përmes Ardennes. Fronti aleat u shemb, ushtria britanike u tërhoq përmes Dunkirkut dhe gjermanët përfunduan duke hyrë në Paris. Më në fund, më 22 qershor 1940, francezët nënshkruan një armëpushim në Compiegne.

Franca u nda në dy zona: veriu në duart e gjermanëve dhe jugu, i njohur si Vichy France, i cili, i udhëhequr nga Philippe Pétain, u bë një shtet kolaboracionist.

Ndërkohë, Britania e Madhe kishte mbetur e vetme në luftën kundër Rajhut të Tretë. Por kryeministri britanik Winston Churchill ishte i vendosur të luftonte deri në fund. Vetëm falë rezistencës së tyre në Betejën e Anglisë, aviacioni britanik arriti të shmangë një pushtim të mundshëm.

Fronte të reja

Diktatori italian Benito Musolini donte të tregonte se Italia ishte një fuqi e madhe, e aftë për të arritur fitore si ato që kishte arritur Gjermania. Në këtë kuptim, Musolini ëndërronte të pushtonte Greqinë dhe Egjiptin. Megjithatë, ofensivat në Greqi rezultuan një katastrofë, ndërsa në luftën e tyre në Afrikën e Veriut korrën disfata të rënda ndaj britanikëve.

E gjithë kjo përfundoi duke detyruar ndërhyrjen gjermane. Edhe një herë, makina ushtarake gjermane ishte e pamëshirshme, duke pushtuar shpejt Greqinë dhe Jugosllavinë.

Ndërkohë, në Afrikën e Veriut zbarkoi një ushtri e vogël gjermane e njohur si Afrika Korps dhe e komanduar nga gjenerali Erwin Rommel. Triumfet e Rommel në Libi i vunë aleatët në litar dhe zgjuarsia e tij në fushën e betejës i dha atij pseudonimin dhelpra e shkretëtirës.

Por ambiciet gjermane shkuan përtej shkretëtirave të Afrikës së Veriut. Armiku i madh ideologjik i Hitlerit ishte komunizmi, i mishëruar nga Bashkimi Sovjetik. Pavarësisht se kishin nënshkruar paktin gjermano-sovjetik, me të cilin të dy vendet u zotuan të mos sulmonin njëri-tjetrin, ndanë Poloninë dhe ranë dakord për shkëmbime ekonomike, më 22 qershor 1941 filloi pushtimi i Bashkimit Sovjetik.

Miliona ushtarë gjermanë hynë në territorin rus në kuadër të Operacionit Barbarossa. Gjatë muajve të parë, orteku gjerman u tregua i pandalshëm për forcat e çorganizuara sovjetike. Sidoqoftë, ardhja e dimrit të ashpër rus ndihmoi në ngadalësimin e përparimit gjerman në portat e Moskës. Në mënyrë të ngjashme, ushtria gjermane hasi në rezistencë të ashpër në qytetin e Leningradit.

Duke marrë pushim nga fillimi i dimrit, gjermanët ndaluan ofensivën e tyre deri në pranverën e vitit 1942. Këtë herë, vëmendja e Hitlerit u përqendrua në Stalingrad.

Lufta shpërthen në Paqësor

Shtetet e Bashkuara kishin mbajtur një pozicion izolues. Megjithatë, në mesin e qytetarëve të saj kishte nga ata që kërkuan hyrjen e vendit në luftë. Ndërkohë, të dy vendet ishin në prag të zjarrit. Pushtimi japonez i Indokinës Franceze çoi në një embargo të naftës ndaj Japonisë nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe.

Kështu, Japonia, e cila po konkurronte me Shtetet e Bashkuara për dominimin e Paqësorit, e pa luftën si të vetmen rrugëdalje, pasi rezervat e saj të naftës ishin të pakta. Prandaj, ishte thelbësore t’i jepej një goditje e shpejtë dhe vdekjeprurëse amerikanëve. Më në fund, më 7 dhjetor 1941, japonezët sulmuan flotën e Shteteve të Bashkuara në Pearl Harbor, Hawaii. Ky sulm shënoi hyrjen e Shteteve të Bashkuara në Luftën e Dytë Botërore.

Menjëherë më pas, japonezët nisën sulme të reja në Azi dhe Paqësor. Kolonitë britanike të Singaporit, Malajzisë, Birmanisë dhe Hong Kongut u pushtuan shpejt nga Perandoria e Japonisë. Humbjet amerikane pasuan njëra-tjetrën në Paqësor, duke humbur ishujt si Wake, Guam dhe Filipinet.

Trupat japoneze arritën në Guinenë e Re, duke kërcënuar Australinë. Por valët e luftës u kthyen kur amerikanët arritën një fitore vendimtare detare mbi Marinën Perandorake në Betejën e Midway në qershor 1942.

1942, pika e kthesës

Në vitin 1942 Gjermania kishte arritur dominimin e saj maksimal territorial. Në Egjipt, Ushtria e Tetë Britanike dukej në prag të humbjes, ndërsa në Bashkimin Sovjetik, Wehrmacht marshoi me vendosmëri drejt qytetit strategjik të Stalingradit.

Megjithatë, me Betejën e El Alamein (Egjipt), gjenerali Montgomery shkaktoi një disfatë që la gjermanët dhe italianët të plagosur për vdekje në Afrikë. Ndërkohë, një ushtri anglo-amerikane zbarkoi në Marok dhe Algjeri si pjesë e operacionit Torch. Kështu, trupat e Boshtit u bllokuan në Tunis, ku u mundën përfundimisht.

Në Rusi, në qytetin e Stalingradit, ushtria gjermane kaloi nga rrethimi në rrethim. E izoluar, ushtria e 6-të gjermane përfundoi duke u shkatërruar. Gjermania kishte pësuar një disfatë të pariparueshme, ndërsa fronti rus filloi të bëhej varri i Wehrmacht-it.

Në frontin e Paqësorit, rritja japoneze u frenua në Guinenë e Re, ndërsa flota japoneze kishte pësuar një goditje vendimtare në Midway. Po kështu, fitorja amerikane në Guadalcanal do të kontribuonte në kthimin e luftës në Paqësor.

Humbja e Rajhut të Tretë

Duke filluar nga Afrika e Veriut, aleatët pushtuan Sicilinë, një ngjarje që përfundimisht çoi në largimin e Musolinit. Para shkarkimit të Musolinit, trupat gjermane pushtuan Italinë.

Aleatët vazhduan të përparonin nga Italia jugore, duke luftuar beteja të ashpra si Anzio dhe Montecassino, për të hyrë triumfalisht në Romë më 4 qershor 1944.

Në frontin lindor, gjermanët vendosën të bastnin për një ofensivë të madhe të blinduar në Kursk. Megjithatë, rusët arritën të frenojnë sulmin. Kështu, që nga disfata në Kursk, Gjermania kishte humbur çdo iniciativë në frontin rus.

Por, me trupat sovjetike që mbanin pjesën më të madhe të presionit nga ushtria gjermane, u bë e domosdoshme hapja e një fronti të ri në Evropë. Kështu, më 6 qershor 1944 u zhvillua zbarkimi i Normandisë, i njohur edhe si Operacioni Overlord. Pushtimi aleat i Normandisë u pasua nga zbarkime të reja në Francën jugore.

Aleatët vazhduan të avancojnë drejt kufirit gjerman dhe në dhjetor 1944, ata pësuan një kundërofensivë të pritshme në Ardennes. Pavarësisht vrullit fillestar të kundërsulmit, ofensiva gjermane në Ardennes përfundoi në dështim.

Në mars 1945, trupat anglo-amerikane kaluan lumin Rhine dhe në Gjermani. Më në fund, më 25 prill 1945, amerikanët dhe rusët u takuan në Torgau.

Nga ana e saj, ushtria sovjetike përparoi nga Evropa Lindore, duke arritur në Berlin dhe duke pushtuar qytetin. Pas vetëvrasjes së Hitlerit më 30 prill 1945, më 8 maj 1945, ndodhi dorëzimi përfundimtar i Gjermanisë.

Fitorja në Paqësor

Të mundur në Midway dhe Guadalcanal, japonezët filluan të humbin terren ndërsa marinsat dhe Ushtria e Shteteve të Bashkuara përparuan në një fushatë të përgjakshme nëpër atole. Tarawa, Saipan dhe Peleliu ishin disa nga emrat e atyre betejave të ashpra. Nga ana tjetër, një gjeneral triumfues MacArthur u kthye në Filipine së bashku me një ushtri të madhe amerikane. Britanikët gjithashtu arritën të ripushtonin Birmaninë.

Me pushtimin e Ishujve Mariana nga Amerika e Veriut, Japonia ishte në rrezen e bombarduesve të fuqishëm B-29. Kështu, aleatët ndërmorën një fushatë bombardimesh ajrore që shkatërruan qytetet kryesore japoneze.

Ndërsa amerikanët iu afruan Japonisë, luftimet u përshkallëzuan. Dëshmi për këtë janë luftimet e zhvilluara në ishuj si Iwo Jima dhe Okinawa.

Episodi i fundit i Luftës së Dytë Botërore u shënua me hedhjen e bombave atomike në qytetet japoneze të Hiroshima (6 gusht 1945) dhe Nagasaki (9 gusht 1945). Pikërisht bombardimet atomike të pësuara nga të dy qytetet përfunduan duke shkaktuar kapitullimin japonez, i cili u zhvillua më 2 shtator 1945 në bordin e luftanijes amerikane USS Missouri.

Pasojat politike, sociale, ekonomike dhe njerëzore

Nën zgjedhën e vendeve të Boshtit

Gjatë pushtimit gjerman, Evropa u shkarkua. Pjesa më e madhe e ushqimit nga vendet e tjera u dërgua për të furnizuar Gjermaninë. Plaçkitja shkoi përtej burimeve ushqimore, sepse në planin fiskal, sipas historianit të famshëm Antony Beevor, kishte vende që u detyruan t’i jepnin Rajhut të Tretë midis një të katërtën dhe një të tretën e koleksionit. Në këtë kontekst, inflacioni u rrit shpejt ndërsa tregu i zi lulëzoi.

Për më tepër, së bashku me ushqimin dhe mallrat industriale, miliona punëtorë të detyruar u zhvendosën në Gjermani për të shërbyer si punëtorë në shërbim të Rajhut të Tretë.

Një dramë e tmerrshme ishte Holokausti. Në kampet e vdekjes si Aushvic, Treblinka apo Mathausen, miliona hebrenj, rusë, polakë, ciganë dhe komunistë, ndër shumë të tjerë, u shfarosën masivisht. Me përfundimin e Luftës së Dytë Botërore, përgjegjësit për krimet naziste do të përgjigjeshin në gjykatë në gjyqet e Nurembergut.

Në anën tjetër të planetit, pushtimi japonez ishte tmerrësisht i vështirë për vendet e Azisë dhe Paqësorit. Lufta në Kinë u shënua nga mizoritë japoneze, për të mos përmendur trajtimin çnjerëzor të marrë nga POW-të aleatë të mbyllur në kampet japoneze.

Pasojat ndërkombëtare

Në fund të një lufte me miliona njerëz të zhvendosur, Evropa ishte rrënuar dhe Japonia ishte shkatërruar. Për Japoninë dhe Gjermaninë, lufta kishte nënkuptuar një holokaust njerëzor dhe ekonomik, ndërsa Shtetet e Bashkuara ishin vendosur si fuqia e madhe ekonomike dhe politike. Për më tepër, fuqia industriale dhe ekonomike i bëri Shtetet e Bashkuara "arsenalin e madh të demokracisë", ndërsa burimet e saj të mëdha ekonomike lejuan të financonin konkursin.

Duhet të theksohet se, ndërsa lufta po zhvillohej, Churchill, Roosevelt, Truman (në Konferencën e Potsdamit) dhe Stalini po hartonin plane për përfundimin e konfliktit. Në këtë drejtim, vlen të përmenden konferencat e Teheranit, Jaltës dhe Potsdamit. Kështu u vendos që të pranohej vetëm dorëzimi i pakushtëzuar i Gjermanisë, ndërsa u ra dakord për disa zona pushtimi.

Gjithashtu më 26 qershor 1945, nën Konferencën e San Franciskos, u shfaq Kombet e Bashkuara (OKB), një organ mbikombëtar i krijuar për të ruajtur paqen në botë dhe për të luftuar për respektimin e të drejtave të njeriut.

Në fund të Luftës së Dytë Botërore, filloi një fazë e re. Bota u nda në dy blloqe: në atë komunist dhe në demokracitë me ekonomi të tregut të lirë. Lufta e ftohtë kishte ardhur.